Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR
Investice do rozvoje vzdělávání
Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Víte, kdo to byl bednář? A jaké nástroje potřeboval ke své práci podkovář? Taková a ještě mnohá další řemesla byla nám, druhákům, cizí. Proto jsme se v úterý 20. dubna vypravili do Kosteleckých Horek, abychom se v pořadu „Stará řemesla v lidové písni“ dozvěděli něco právě o těchto starých řemeslech.
Když jsme vystoupili z autobusu v Přestavlkách, čekala nás pěší túra do střediska Modrý dům v Horkách. Po milém přivítání a svačince se na nás už těšila naše lektorka Bětka. Na začátku programu si lektorka spolu s dětmi určila pravidla, podle kterých se budou během návštěvy chovat. Většinu pravidel navrhly samy děti. Každému dítěti bylo přiděleno jedno řemeslo, děti na sebe dostaly různé zástěry, košile, pokrývky hlavy…
Vlastní program začal příchodem potulné hudebnice, která dětem ukázala neznámé staré hudební nástroje, na které jim i zahrála. Následoval pohádka o tom, jak byla hudebnici zima a chtěla si uplést svetr, ale neměla přízi, proto běžela za přadlenkou. Přadlenka nechtěla přízi dát, pouze za prstýnek od kováře. Ten taky nechtěl dát nic zadarmo, a tak jsme si v duchu pohádky Jak slepička zachránila kohoutka, kdy hudebnice běhala od jednoho řemeslníka k druhému, zopakovali všechna řemesla. Ke každému řemeslu patřila také písnička a taneček.
Dále děti mohly navštívit Muzeum místa, kde viděly staré nástroje, které řemeslníci používali. Mohly spatřit také spoustu jiných zajímavých věcí např. vybavení kuchyně, půdu se sušenými bylinami. Také jsme zašli do chléva, kde jsme viděli ovce, kozy, králíky a slepice. Mohli jsme si dokonce zkusit zvířata nakrmit.
Počasí se vydařilo a všem se výlet moc líbil.
8. dubna 2025, Kostelec nad Orlicí Tradiční lidový zvyk vynášení…
Neseme Morenu, pěkně vystrojenu, na vršku červenu, na spodku zelenu……
Ve čtvrtek 27.3. se žáci 4.C a 5.C zúčastnili dalšího…