09.06. 2011

Šesťáci navštívili Krkonoše

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR

esf

Investice do rozvoje vzdělávání

Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Kostelecké děti navštívily Krkonoše


Žáci 6.B a 6.C Základní školy Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí získali v rámci projektu „S EU za moderním vzděláváním“ možnost navštívit středisko ekologické výchovy SEVER v Hornim Maršově. Pobyt byl naplánován na 5 dní od pondělí do pátku a byl tématicky zaměřen na trvale udržitelný rozvoj.

Den příjezdu, tedy pondělí, byl věnován týmovým aktivitám v klubovně i venku. Děti byly seznámeny s provozem střediska, cestou do nedaleké restaurace, kam chodily na obědy a večeře, i nejbližším okolím. Společný večer přinesl spoustu nových zážitků.

V úterý dopoledne s dětmi lektorky střediska pracovaly na tématu Chov domácích zvířat, zaměřily se společně na ekologický přístup chovatelů a ekologicky šetrné výrobky. Odpoledne děti zdolaly Rýchorský hřeben a navštívily ekologické středisko na Rýchorské boudě. Cesta tam byla poměrně náročná, zpět už to bylo snadné. Poprvé děti také vstoupily na půdu Krkonošského národního parku. Společný večer byl věnován vyhynulým nebo ohroženým živočichům.

Středa dopoledne byla zaměřena na vodu a její znečištění. Lektorky s dětmi simulovaly strategickou hru Jezero, jejímž cílem bylo pochopit odpovědnost společnosti za vodní znečištění.

Tato aktivita byla zakončena ochutnávkou pramenité vody. Po obědě byla naplánována exkurze do Obřího dolu. Autobusem jsme společně vycestovali do Pece pod Sněžkou a pěšky podruhé navštívili Krkonošský národní park. Dostali jsme se až těsně pod vrchol Sněžky, kam byl zakázán výstup z důvodu lavinového nebezpečí.

Ve čtvrtek děti společně vytvořily návrh vlastní krajiny, ktrou lektorky později znečistily komunálním odpadem. Děti se rozdělily na firmy, které likvidují tříděný odpad. O každém typu odpadu si připravily krátkou prezentaci pro ostatní. Ve skupině kolovaly ukázky ručního papíru, ropy, plastových granulí. Odpoledne pokračovalo téma Historie krajiny. V rámci seznámení se starými tradičními řemesly si každý mohl vyzkoušet techniku filcování nebo zpracovat len ( podle krtečkova návodu na výrobu kalhot ). Některé děti poprvé seděly za tkalcovským stavem. Součástí tohoto odpoledne bylo i krmení živých koz. Večerní program završilo divadelní představení, věnované příběhům o Krkonoších. Děti si nacvičily ve skupinách vlastní představení, vypůjčily kostýmy a předvedly spolužákům.

V pátek ráno se nikomu nechtělo domů. Každý dostal pamětní list a vytvořil si vlastní desky, do kterých si uložil materiály z celého týdne. Společně s lektory i vyučujícími děti zhodnotily průběk celého týdne, rozloučily se a autobusem odcestovaly do Kostelce.

Celá akce se na naší škole uskutečnila v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost – „S EU cestou za moderním vzděláváním“, do kterého se naše škola zapojila v letošním i následujícím školním roce. Tento projekt je spolufinancován z Evropského strukturálního fondu a státního rozpočtu ČR. S dětmi celý týden trávily třídní učitelky Mgr. Hana Adamcová a Mgr. Iva Chadimová.

Mgr. Hana Adamcová

Vánoční zpívání na 2. stupni

V pátek 20.12. 2024 proběhla na naší škole na druhém stupni…

Český rok: Vánoční dílničky

V pátek 13.12.2024 navštívili žáci 4.C a 5.C Nový zámek v Kostelci…

Fyzikální laboratoř III

Hodina fyziky v 7. třídě a dopravní výchova: Praktické cvičení…