Občanů
K
Obraně
Státu
Žijeme v podivné době a na světě už není mnoho míst, kam můžete odjet na dovolenou, aniž byste se museli bát, že se vám něco zlého stane…
Ministerstvem obrany byla vytvořena koncepce přípravy občanů k obraně státu a všichni žáci 2.stupně ZŠ absolvovali 14. září 2016 Prezentační program POKOS.
Souběžně probíhaly tři semináře, kterých se postupně zúčastnily všechny ročníky.
První seminář byl zaměřený na zdravotnickou přípravu a vedl ho nadrotmistr Jan Beneš. Děti si nejen zopakovaly zásady první pomoci, ale mohly si v praxi vyzkoušet například to, jak poskytnout první pomoc, zkusit si pumpičkou nafouknout transportní lůžko nebo si vyzkoušet, jaké to je být v takovém vaku přikurtovaný.
Druhý seminář se věnoval přímo armádě. Kapitánka Lada Ferkálová vysvětlovala důležitost armády, její členění, vojenské hodnosti, druhy vojsk a podobně. Zároveň přiblížila dětem činnosti vojáků, včetně aktivit civilních, kdy armáda pomáhá třeba při různých katastrofách. Velmi zajímavé bylo vyprávění o zahraničních misích nebo ukázka vojenské výzbroje či zbraní. Vzít do ruky opravdový samopal bylo pro některé kluky nezapomenutelným zážitkem.
Třetí seminář vedla majorka Ing. Marie Vašulková. Týkal se ochrany před účinky chemických, biologických a radioaktivních látek. Všichni zhlédli video, na kterém viděli reálné výbuchy, ke kterým mají výbuchy filmové skutečně daleko, a dozvěděli se, že podobných testovacích výbuchů bylo na různých místech světa k dnešku provedeno již přes deset tisíc, a tak je radiace prakticky více či méně všude… Následoval výklad o otravných látkách, ochraně před jejich působením a také informace o tom, za kolik minut zasažený člověk zemře. Hrůza. V jednu chvíli ukázala paní lektorka takovou malou lahvičku a řekla, že kdyby takto nepatrné množství někdo vylil do přehrady na Lipně, stala by se veškerá voda na osmnáct měsíců smrtící. V tu chvíli byste v učebně slyšeli špendlík spadnout.
Celý program byl doprovázen řadou průběžných kontrolních otázek a pozornost dětí byla silně motivována i tím, že když někdo správně odpověděl, dostal za odměnu bonbony, propisovačku, termohrnek, puzzle aj. Žáčkové se hlásili jako o život. A většina odpovědí byla správná!
Závěrem je třeba říct, že akce POKOS byla nejen přínosná, ale opravdu zajímavá. Děti se dozvěděly mnoho nových informací a je docela možné, že jednou rozšíří řady naší armády. A to nejen chlapci, ale i dívky. A věřme, že si vše budou dlouho pamatovat, ale nikdy to nebudou potřebovat.
A.S.
Kouzelný příběh nerozlučné dvojice malé čarodějnice, která už chce konečně…
Ve škole jsme dostali možnost návštěvy firmy Škoda auto v nedalekých…
Jak vysvětlit události 17. listopadu dětem v první třídě? Jak jim říct,…