Projekt EUF 2009 – 16
Moderní výuka českého jazyka-prostředek plnohodnotného prožití volnočasových aktivit
žadatelů o mezinárodní ochranu.
Ve čtvrtek 15. 4. 2010 se žáci 8. tříd obou pracovišť ZŠ Gutha –Jarkovského vydali na exkurzi do Slavkova, a to v rámci projektu EU spolu s dětmi z Pobytového střediska.
Ráno v 7 hodin nás žáky a děti z Pobytového střediska vyzvedl autobus.Všichni jsme si našli místo a byli zvědavi, co nás čeká, neboť jsme se vypravili na bojiště císaře Napoleona a jeho nepřátel- rakouského Františka I.. a ruského Alexandra I.
Cesta byla dlouhá, ale přesto zábavná. Do Slavkova jsme dorazili asi za 3 hodiny. Když jsme přijížděli, spatřili jsme Mohylu míru, pod kterou je pochováno mnoho vojáků, kteří padli v Bitvě tří císařů v roce 1805.
Nejprve jsme si prošli místnosti, ve kterých byla promítací plátna s prostorovým zvukem a také s vystavenými exponáty, jako například voskové figuríny Alexandra I., Napoleona a Františka I., ke kterým nám řekl průvodce doplňující informace. Promítaly se zde ukázky bitev nejen z filmů o těchto osobnostech, ale byla zde spousta dokumentů, dobových bitev, které se zde pravidelně pořádají.
Po dokončení prohlídky jsme se šli podívat do mohyly. Jedna ze zajímavostí je, že zde čekají ostatky vojáků, které se stále nacházejí a je tady dobrá akustika, kterou jsme si rádi vyzkoušeli. V jednom rohu mohl někdo šeptat a v protějším mu bylo dobře rozumět.
Toto pietní místo bylo velmi působivé, společně zde nakonec odpočívají Francouzi, Rusové, vojáci Rakouska-Uherska.
Vše, co jsme viděli a vůbec celá expozice byla zmodernizována před 5 lety, kdy uplynulo 200 let od této bitvy. Uvědomili jsme si, že je to naše první setkání s takovou moderní technikou, která nás vtáhne do minulosti a jsme její součástí.
Po prohlídce jsme se vydali do Brna na hrad Špilberk, který byl označen jako Žalář žalářů za Josefa II., který jsme si prohlédli hlavně v podzemí. Viděli jsme kasematy a dozvěděli se, jak dříve trestali zločince, například V. Babinského nebo barona Trenka.A vůbec o historii této pevnosti a jejím významu pro město Brno.
Také jsme si nechtíc vyzkoušeli, jaké to je, být na několik minut sami v podzemí, neboť pan průvodce nám sice ukázal zpáteční cestu, ale bránu neotevřel. Pro někoho to byly docela horké chvilky a paní učitelky z toho byly docela špatné, jelikož hrozilo, že jsme poslední návštěvníci a brány se uzavřou. Ale nakonec vše dobře dopadlo my jsme se dostali ze zrádného Špilberku.
Tereza Horáková, 8.B ZŠ Gutha-Jarkovského Kostelec n. O.
V pátek 20.12. 2024 proběhla na naší škole na druhém stupni…
V pátek 13.12.2024 navštívili žáci 4.C a 5.C Nový zámek v Kostelci…
Hodina fyziky v 7. třídě a dopravní výchova: Praktické cvičení…