Projekt EUF 2009 – 16
Moderní výuka českého jazyka-prostředek plnohodnotného prožití volnočasových aktivit žadatelů o mezinárodní ochranu.
Pátek 8. 10.2010 se stal pro žáky 6.A dnem, kdy se mohli vrátit do dob našich předků - dávno před náš letopočet. Vydali se na exkurzi do Všestar, konkrétně do Centra experimentální archeologie.
Cesta vlakem proběhla bez problémů a Všestary uvítaly \"šesťáky\" krásným - i když trochu chladným ránem.
První část návštěvy jsme strávili v učebně CEA. Zde nám naše lektorka přiblížila mnohé skutečnosti, které chlapci i děvčata mohou využít nejen v hodinách dějepisu. Zjistili, jak lidé v pravěku zacházeli s některými nástroji z kamene, dřeva, kovu - mědi, bronzu, železa. Na připraveném videozáznamu zhlédli výrobu hliněných nádob, přípravu mouky, tavbu kovů. Viděli, jak se staví kůlový dům, poznali, co je rondel a proč byl pro pravěké lidi důležitý hliník - jáma na hlínu. Na stěnách učebny a ve vitrínách si děti prohlédly repliky mnohých pravěkých nástrojů.
Druhá část exkurze probíhala ve skanzenu CEA. Zde se přešlo od teorie k praxi. Na to už mnozí čekali. Konečně si mohli vyzkoušet, jak se drtí mouka na kaše nebo placky. Ostřili pazourek či obsidián na nástroje. Dřevěnými háky kypřili půdu na políčku a asi nejvíce se jim líbilo \"bobrování\" neboli tesání kamennou sekerou ve stylu bobra. Prohlédli jsme si různé typy pravěkých staveb - kůlový dům, polozemnici, rondel, hliník, studnu, pohřebiště, chlebovou, hrnčířskou i železářskou pec.
Mnohé aktivity děti zaujaly natolik, že některé by se hned do pravěku chtěly alespoň na čas vrátit.
Exkurze do CEA ve Všestarech splnila svůj hlavní cíl - ukázat, ne příliš lehký život našich předků na mnoha příkladech, ale nejen to. Zjistily, co je experimentální archeologie, a v čem spočívá smysl práce lidí, kteří se jí zabývají.
Eva Voborníková
8. dubna 2025, Kostelec nad Orlicí Tradiční lidový zvyk vynášení…
Neseme Morenu, pěkně vystrojenu, na vršku červenu, na spodku zelenu……
Ve čtvrtek 27.3. se žáci 4.C a 5.C zúčastnili dalšího…