Projekt EUF 2009 – 16
Moderní výuka českého jazyka-prostředek plnohodnotného prožití volnočasových aktivit žadatelů o mezinárodní ochranu.
Pátek 8. 10.2010 se stal pro žáky 6.A dnem, kdy se mohli vrátit do dob našich předků - dávno před náš letopočet. Vydali se na exkurzi do Všestar, konkrétně do Centra experimentální archeologie.
Cesta vlakem proběhla bez problémů a Všestary uvítaly \"šesťáky\" krásným - i když trochu chladným ránem.
První část návštěvy jsme strávili v učebně CEA. Zde nám naše lektorka přiblížila mnohé skutečnosti, které chlapci i děvčata mohou využít nejen v hodinách dějepisu. Zjistili, jak lidé v pravěku zacházeli s některými nástroji z kamene, dřeva, kovu - mědi, bronzu, železa. Na připraveném videozáznamu zhlédli výrobu hliněných nádob, přípravu mouky, tavbu kovů. Viděli, jak se staví kůlový dům, poznali, co je rondel a proč byl pro pravěké lidi důležitý hliník - jáma na hlínu. Na stěnách učebny a ve vitrínách si děti prohlédly repliky mnohých pravěkých nástrojů.
Druhá část exkurze probíhala ve skanzenu CEA. Zde se přešlo od teorie k praxi. Na to už mnozí čekali. Konečně si mohli vyzkoušet, jak se drtí mouka na kaše nebo placky. Ostřili pazourek či obsidián na nástroje. Dřevěnými háky kypřili půdu na políčku a asi nejvíce se jim líbilo \"bobrování\" neboli tesání kamennou sekerou ve stylu bobra. Prohlédli jsme si různé typy pravěkých staveb - kůlový dům, polozemnici, rondel, hliník, studnu, pohřebiště, chlebovou, hrnčířskou i železářskou pec.
Mnohé aktivity děti zaujaly natolik, že některé by se hned do pravěku chtěly alespoň na čas vrátit.
Exkurze do CEA ve Všestarech splnila svůj hlavní cíl - ukázat, ne příliš lehký život našich předků na mnoha příkladech, ale nejen to. Zjistily, co je experimentální archeologie, a v čem spočívá smysl práce lidí, kteří se jí zabývají.
Eva Voborníková
V pátek 20.12. 2024 proběhla na naší škole na druhém stupni…
V pátek 13.12.2024 navštívili žáci 4.C a 5.C Nový zámek v Kostelci…
Hodina fyziky v 7. třídě a dopravní výchova: Praktické cvičení…