02.05. 2018

IQlandia Liberec

IQLANDIA, to je několik pater vědy a zábavy pohromadě, od sklepa až po střechu. Společně jsme navštívili se žáky 7. ročníku v Liberci 19. dubna 2018 tuto jedinečnou expozici. Již před budovou jsme si mohli například vyzkoušet zvednutí auta naší silou za pomocí páky nebo zde byly roury, skrz které jsme si mohli mezi sebou povídat. Dále jsme mohli vidět veliká pomalovaná vajíčka, u kterých se někteří z nás fotografovali. Další dobré místo na hezké selfíčko se nacházelo na lavičce vedle sedícího Alberta Einsteina (fotografie s ním byla opravdu jedinečná).

Když jsme vstoupili dovnitř hlavním vchodem, upoutala nás velká obrazovka, která nás všechny zobrazovala díky kameře. Po průchodu turnikety nás zaujala velká fontána. Před ní se nacházel malý sloupek, na kterém byl umístěn dotykový displej. V případě, že jsme na displej něco napsali nebo nakreslili, tak se náš nápis či kresba objevily na zdi za fontánou, v podobě padající vody.

V přízemí jsme mohli vidět i vodní svět, ve kterém se dala hrázemi zastavovat voda nebo položit loďka do vodního víru a sledovat, jak se potápí.

V prvním poschodí jsme prošli expozici živlů, kde byla připravena simulace tornáda a doslova na vlastní kůži“ si zde všichni mohli vyzkoušet sílu větru. Hudební ukázky prostřednictvím blesků a hromů některé žáky i rozpohybovaly. Vytvářeli jsme i bubliny kolem svého těla. V oddělení GEO jsme si mohli vyzkoušet pocity kosmonautů při tréninku stavu beztíže nebo výskok na Měsíc.

Ve druhém poschodí se nacházelo oddělení Sexmise. Nenásilnou formou jsme si prošli cestu od oplození vajíčka, až po narození. Další expozice studovala fungování lidského těla. Projít se modelem srdce ze síně do komory nebo zvednout na lůžku maketu dospělého člověka bylo fyzicky náročné.

Třetí poschodí bylo zaměřeno na Vědu v domě. Dozvěděli jsme se, jak fungují běžné věci v domácnosti jako např. „Proč se zrcadlo při horké koupeli zarosí?“, „Co se děje když se spláchne záchod?“, „Jak pere automatická pračka?“ aj. Také jsme si tu mohli vyzkoušet jaké to je být nevidomým nebo být moderátorem televizní předpovědi počasí. Zaujaly nás i optické pomůcky na rozklad světla nebo kladkostroje.

Nesmíme zapomenout na podzemní sekci, díky které jsme si mohli odpovědět na otázky týkající se geologie České republiky a všeho, co se děje pod zemským povrchem.

Mgr. Hana Adamcová

Návštěva divadelního představení Malá čarodějnice

Kouzelný příběh nerozlučné dvojice malé čarodějnice, která už chce konečně…

Škoda auto Kvasiny - 9. ročník

Ve škole jsme dostali možnost návštěvy firmy Škoda auto v nedalekých…

Český rok: 17. listopad v 1. B

Jak vysvětlit události 17. listopadu dětem v první třídě? Jak jim říct,…