O předvánoční středě 21. 12. dostali žáci 2. stupně slíbený a s napětím očekávaný dárek – uskutečnila se dlouho plánovaná akce, jejímž stěžejním tématem bylo období středověku.
Tradiční rozvrh hodin byl nahrazen dvěma bloky činností. Na ně se žáci zapsali již předem zejména podle svého zájmu, kdy si vybírali z celkového počtu patnácti aktivit. Kdo si chtěl své místo ve dvou disciplínách s větší pravděpodobností zajistit, raději si v den zápisu přivstal.
Velikým překvapením pro žáky byli jejich učitelé, kteří své soudobé oblečení vyměnili za á la středověký šat. Stali se tak inspirací pro žáky, kteří se rozhodli, že se pokusí navrhnout oděv gotický.
Potvrdilo se, že nápadité modely vznikají v hlavách nejen návrhářek, ale i mnohých návrhářů.
Nabídka středověké krčmy byla velice lákavá. Mnoho zájemců chtělo okusiti na vlastní mlsný jazýček lahodný mok a naplniti břuch chutnou krmí z panských kuchyní i dle receptů lidu prostého připravených.
Chlapci si ověřili svoji tělesnou zručnost a zdatnost při sportovním zápolení a poměřili své síly v ,,rytířském“ turnaji.
Dříve než si ,,rytíři“ vystřelili na terč svůj první šíp, museli si vyrobit zbraň vlastní. I když se jednalo o jednoduchý luk, dosahoval délky srovnatelné s výškou mnohých ,,panošů“ a výroba vyžadovala odbornou i praktickou pomoc dalších družiníků.
Děvčata si vyzkoušela, jak nelehké bylo tkaní, přestože tkaly jen na jedno brdo. Aby se vlna nezamotala, tkanina byla pevná a hustá, dívky s radostí uvítaly další pár(y) pomocných rukou.
Na zhotovení modelů vynálezů renesančního génia Leonarda da Vinci si žáci netroufli, ale vlastnoručně vyrobené kompasy by jim spolehlivě na sever, či jih cestu ukázaly.
Děti si zahrály deskové hry, kterými se bavili zejména naši urození předkové.
Ke středověké hudbě patří také tanec. S dávnými tanci kolovými či párovými se dnes běžně nesetkáváme, neučí se ani v tanečních, ale zábava se při nich také zažila.
Nejvíce aktivit souviselo s výtvarnou výchovou. Častým motivem nejen středověkých umělců byla madona. O její ztvárnění se tedy pokoušeli i naši mladí malíři.
Písmomalířství si vyžadovalo hodně trpělivosti, soustředění i zručnosti, obzvláště když jako psací náčiní používali písaři husí brk. O tom se na vlastní kůži přesvědčili ti žáci, již se stali alespoň na chvíli středověkými písaři, což nakonec i zpečetili.
Modely středověkých hradů s nadšením vyřezávaly a lepily společnými silami skupiny žáků bez rozdílu věku. Padací mosty chybět nemohly.
Své znalosti a herecké předpoklady si vyzkoušeli ti žáci, kteří se zapsali na aktivitu spojenou s historickou osobností mistra Jana Husa. Vážně i s humorem zimprovizovali svým spolužákům chlapci osudový proces s tímto církevním reformátorem.
Mimo školní budovy vyrazily dvě skupiny žáků.
Jedna zamířila do městské knihovny, kde se jí laskavě ujala paní Bc. Simona Kňourková. Představila dětem z fondu knihovny tituly, které se váží k období středověku a jsou spojeny zejména s císařem Karlem IV. Než děti knihovnu opustily, vytvořily ve workshopu papírovou svatováclavskou korunu.
Druhá skupina dětí prošla tu část města, kde názvy ulic dosud připomínají historii našeho města před několika staletími.
Výuka práva útrpného se jako jediná nemohla z důvodu nemoci katyně uskutečnit, ale přihlášení žáci svému osudu neujdou a mohou se těšit na termín náhradní. Tímto projekt Den ve středověku přesahuje původně plánovaný časový rámec.
Věříme, že všechny připravené aktivity zúčastněné žáky zaujaly a zůstanou v jejich myslích nesmazatelně zapsány.
Na závěr se sluší poděkovat...
Chtěly bychom poděkovat všem svým kolegyním a kolegům za to, s jakou vervou se do přípravy a realizace tohoto nápadu pustili. Byli jste skvělí!
Díky patří i všem těm žákům, kteří se s námi alespoň na chvíli vrátili o několik set let zpátky.
Připojuji poděkování i paní Bc. Simoně Kňourkové za její aktivní zapojení do našeho projektového dne.
V neposlední míře chci poděkovat dr. Bohumíru Dragounovi z projektu Villa Nova Uhřínov za laskavé zapůjčení mnoha předmětů, které jsme mohli tento den využít. Na oplátku posíláme do Uhřínova starý chléb a pečivo pro stádo koziček, které tam chovají.
Návrat do středověku se zkrátka vydařil.
Za organizátory zapsaly Mgr. H. Stará a PaedDr. E. Voborníková
Žáci 5.B se zúčastnili preventivního programu „Bubnovačka“. Jedná se o…
Ve středu 20.11. se deváté ročníky zúčastnily interaktivního workshopu Dezimfombies….
Hlavním tématem přírodopisu v 8. ročníku je učivo o savcích….