Aktuality | ZŠ Kostelec nad Orlicí | www.zskostelec.cz
Aktuality
Divadlo Archa pokračuje

Vadí? Nevadí?

archa

hned první den v týdnu, 20. října, jsme si zpříjemnili tím, že jsme se jeli podívat na vystoupení našich kamarádů a spolužáků do pražského Divadla Archa, které hrálo inscenaci vadí-nevadí.cz/Kdo je srab a kdo hrdina? Spolu se dvěma devítkami jelo i mnoho žáků ze sedmých tříd.

Naše cesta začala již brzy ráno, takže jsme vyjeli se vstávajícím sluníčkem, které s námi strávilo celý den. Při příjezdu do té velké Prahy na nás dýchlo ono kouzlo velkoměsta. Okukovali jsme skrytá, ale i nápadná místa ulic města pražského.

Konečně jsme dorazili do divadla. Usadili jsme se do většího sálu, kde byly vskutku nepohodlné židle, ale to nám nebránilo si užít vystoupení plnými doušky. Hra pojednávala o Kostelci nad Orlicí, jeho občanech, místech, cizincích, dokonce i budovách, jako je uprchlický tábor, kolem kterého se to všechno točilo.

Ve vystoupení bylo nepřeslechnutelné nářečí a přízvuky. Byli to dva Bělorusové – mladý manželský pár, který uprchl z Běloruska kvůli vládě a nedemokratickému režimu - ale určitě i Švýcar Philipp.

Když poprvé přijelo vedení tohoto divadla k nám do Kostelce dělat nábor na vystoupení, „odchytili si“ nejen paní Pavlínu Haluškovou, která je Romka, ale i Kevina, Tomáše, Marušku a Nikolku (romské děti). A všichni z nich předvedli krásné herecké výkony. Spolu s nimi tam hráli i Richard Janša, Vojta Rejchrt, Hanka Charvátová, Bára Konířová a všechny je doprovázeli Hanna, Yauhen a Philipp. Sklidili od nás obří aplaus.

Po vystoupení se šli všichni účastníci našeho výletu podívat na místa divadla, která oko diváka jen tak neuzří. Pan ředitel Ondřej Hrab nám ukázal, jak fungují posuvné stropy v nejmenším sále, kde se pořádají komornější vystoupení, ale i vysouvací stoly, které tvoří jakousi tribunu, na které jsou židle. Proto se sál může každé hře, tanci, ale i koncertu přizpůsobit svou měnící se velikostí.

Nakonec jsme se šli procházkou přes historické centrum Prahy odměnit jídlem z fastfoodu. Všichni jsme se občerstvili, sdělili si pocity z vystoupení a vydali jsme se na cestu za autobusem. Vyčerpáni kulturou jsme usedli do sedaček autobusu a jelo se domů.

Divadlo se mi líbilo, velmi mě zaujaly příběhy uprchlíků žijících u nás ve městě.

Projekt „Návštěva divadelního představení vadí-nevadí.cz v Divadle Archa“ se uskutečnil s finanční podporou Federal – Mogul Friction Products a.s. Kostelec nad Orlicí.

                                                                                                          Linda Jelínková, 9. A

 

img-8390.JPGimg-8406.JPGimg-8411.JPGimg-8417.JPGimg-8424.JPGimg-8426.JPGimg-8433.JPGimg-8444.JPGimg-8450.JPGimg-8451.JPG

Napsán: 31.10.2014 09:31 | Přečten: 1940x | Počet fotografií: 10
© 2021 Základní škola Gutha-Jarkovského - Kostelec nad Orlicí, Všechna práva vyhrazena
Mapa Webu, Prohlášení o přístupnosti

Powered by iSystems.cz