Divadlo Archa

Úspěch našich dětí v pražském divadle Archa

archaKdyž v loňském školním roce končilo 8 dětí  1. a 2. stupně Základních škol z Kostelce nad Orlicí včetně dalších účinkujících – Švýcara Philippa  Schenkera - herce, výtvarníka, muzikanta, který spolupracuje několik let  s tímto divadlem, paní p. Haluškové, Romky žijící v Kostelci nad Orlicí, Hanny Sharypa, Yauena Sumovského - mladých manželů z Běloruska dnes žijících v Praze, kteří strávili rok v Pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí, nikdo netušil, co bude dál, i když všichni věděli, že je projekt rozložen na dva roky.

Je nutné podotknout, že divadelní hra režisérky Jany Svobodové  a Philippa Schenkera vznikala  v mezinárodní  spolupráci – Anna Lengyel, Maďarsko, Lonneke van Heugten – Holandsko-dramaturgická spolupráce, Ted van Leeuwen, Holandsko – hudební spolupráce, Michael Romanyshyn - USA – hudba spolu s Janem Burianem ml. a Jaroslavem Hrdličkou - video.

Koncem září začaly první zkoušky představení  Vadí-nevadí na Rabštejně v Kostelci nad orlicí - volné pokračování či obměna  stávající  hry Země zaslíbená a příprava na premiéru  v únoru 2014 v divadle Archa v Praze. A začalo se jezdit do Prahy zkoušet -10 dní včetně jarních prázdnin.

Únorová premiéra byla velmi úspěšná a divadlo praskalo ve švech. Zúčastnil se i náš pan ředitel Základní školy  Gutha –Jarkovského pan Jiří Němec a místostarosta města pan Luboš Lerch včetně rodičů dětí.

A pak to začalo……………

Po příznivých kritikách, zpráv a recenzí v tisku a pochvalných článcích jsme byli zařazeni do repertoáru divadla Archa a každý měsíc absolvovali dvě představení - jedno odpolední a jedno večerní.

V květnu jsme zahajovali touto hrou  divadelní festival Karaoke Evropa v divadle Archa. Opět samozřejmě s mezinárodní účastí - Slovensko, USA, Maďarsko, Holandsko, včetně účinkujícíc- Sýrie, Izrael, Afrika, Turecko  aj. Po představení  se uskutečnila beseda za účasti diváků a účinkujících včetně tvůrců a těch, kdo se na tomto podílejí a také za přítomnosti  mistopředsedkyně  Senátu  ČR paní Horské, která se o naši práci a děti  velmi zajímala a ještě dlouho po skončení s dětmi hovořila. Druhý den jsme my dospělí byli pozváni na sympozium k tomuto projektu s mezinárodní účastí, kde jsme  dostali slovo a přiblížili práci našich dětí. Dotazů bylo hodně.

Ale tímto toto představení či spolupráce s divadlem Archa nekončí. Během září oslovíme  diváky v Brně - začátek října  v divadle Husa na provázku a první představení v pražském divadle Archa děti čeká 22.9.2014. Tentokrát dopolední představení bude patřit pražským školám a  večerní  divákům, dále Plzeň a Ústí nad Labem. Samozřejmě že rádi oslovíme i diváky a školy v Kostelci během září či října. Je velmi mile překvapující, že se zde objevují mladí diváci, či rodiny i dětmi, kteří mají  zájem o tuto problematiku či téma.

Koncem listopadu se staneme součástí dalšího festivalu Acent v pražském divadle Archa. Kromě dalšího pokračování každý měsíc nás v r. 2015 v září pozvalo divadlo v Drážďanech.

Nakonec bych chtěla pozvat občany našeho města na výstavu fotografií do  prostoru MÚ  od 23.6. 2014, která bude trvat do konce srpna. Uvidíte nejen práci dětí, ale také jak poznávaly Prahu, jak trávily volné chvilky, jak vznikala velká přátelství nejen mezi nimi, ale také s dospělými, co jim to dalo a dává, a to nejen dětem, ale také nám dospělým.

Také si dovoluji poděkovat touto cestou všem, kteří nám pomáhají, fandí a bez kterých  by to bylo složitější, p. řediteli Němcovi a vyučujícím školy a škol, Klubu rodičů, p. řediteli Bekovi, p. místostarostovi Lerchovi, samozřejmě paní Markové a Kovaříčkové a také maminkám dětí, které s námi jezdí a o děti se starají. Velký dík patří divadlu Archa jeho vedení - panu řediteli Hrabovi a všem, neboť díky jim a jejich přístupu poznaly naše děti  nejen co obnáší  rčení – PRKNA,CO ZNAMENAJÍ  SVĚT - ale získaly spoustu přátel, poznatků a motivací do příštích let.

Použiji slova hry, kde všichni hrají sami sebe - úvodní slova hry

-…………..Tyto děti jsou vzorkem obyvatel tohoto města -

Mgr. Jana Nováková, koordinátorka projektu

Napsán: 18.06.2014 11:06 | Přečten: 1602x