Děti učí děti

tabuleTak to bylo něco! V pondělí 2. června 2014 jsem „přišla“ o 2 hodiny českého jazyka. Ne, že by mi někam „utekly“, ale odučil je za mne někdo jiný. A kdo?

Na tento den si Žákovský parlament ZŠ Gutha- Jarkovského v Kostelci nad Orlicí připravil akci „Děti učí děti“. Pokud měl kdokoli ze žáků chuť stanout za katedrou, dohodl se předem s daným vyučujícím na tématu a mohl předstoupit před své spolužáky.

Kdo využil této jedinečné šance stát se na jednu hodinu „kantorem“? V 6.A tím statečným byl Martin Slavík a v 6.B se role učitelek ochotně ujaly Karolína Koubová a Johana Kňourková. Čím všichni „učitelé“ zaměstnali své žáky? Věřte, že měli připravená cvičení z pravopisu, opakování a procvičování větných členů, ale i jazykové hrátky. Dokonce zvládli i větné rozbory.

Jak se cítili sami „vyučující“?

Martin: „Byla to zajímavá zkušenost. Nejtěžší bylo udržení pořádku. Nechtěl jsem své kamarády okřikovat.“

Kája a Johanka: „Nejtěžší bylo zaujmout děti a udržet kázeň po celou hodinu. Líbilo se nám zapojení spolužáků do větných rozborů“

A jak hodnotili spolužáci své „kantory“?

6.A : „Moc se nám to líbilo. Martin měl hodinu velmi pěkně připravenou. Byla pestrá, snažil se vyvolávat v lavicích i k tabuli. Všechno hezky vysvětloval. Byl super!“

6.B: „Johanka  i Kája to měly pěkně připravené. Měly s námi velkou trpělivost.“

Všem třem mladým adeptům na učitelské povolání patřil na konci hodiny zasloužený potlesk a mé velké poděkování. Kdoví, jestli se někdo z nich třeba za několik let skutečně za katedru nepostaví.

PaedDr. Eva Voborníková

img-3877.JPGimg-3878.JPGimg-3901.JPGimg-3902.JPG