Slyšet nebo naslouchat?

Hodina s neslyšící lektorkou

bezhranV pondělí 11.11.2013 žáci 6. a 7. tříd zažili něco zcela neobvyklého. Měli totiž jedinečnou možnost strávit hodinu s neslyšící lektorkou. Byla jí slečna Monika Zelinková z Hradeckého centra českého znakového jazyka – Bezhran. Doprovázela ji její tlumočnice – paní Soňa. Slečna Monika seznámila děti s rozdílem mezi neslyšícími, nedoslýchavými a ohluchlými lidmi. Vysvětlila žákům principy komunikace s neslyšícími, ukázala jim některé znaky, jež si sami kluci i děvčata mohli vyzkoušet. Děti se mohly pokusit vcítit se do neslyšících. Monika jim odpovídala na nejrůznější dotazy typu –jestli mohou mít domácí mazlíčky, jak se ráno budí,zda mohou chodit na diskotéky, jak si objednávají pizzu, …?

Slečna Monika dala jasně najevo, že neslyšící lidé mohou žít naprosto plnohodnotný život stejně jako slyšící lidé. Mohou studovat, cestovat po světě, jezdit autem, mít rodinu, starat se malé děti. Tito lidé nestojí o žádný soucit, neboť se sami necítí být nijak handicapováni. Elán a radost ze života, které ze slečny Moniky jen sršely toho byly důkazem.

Velké poděkování patří i paní Soně, která perfektně tlumočila ze znakového jazyka.

Z následné debaty v 6.A vyplynulo, že se beseda dětem velmi líbila a mnohé z nich si naučené znaky stále zkoušely.

Eva Voborníková

Očima žáků

Dnes do školy přišla paní Zelinková z občanského sdružení Bezhran, která s námi, žáky 7. tříd, vedla besedu o neslyšících. Program se nám velmi líbil, paní byla skvělá! Bylo až neuvěřitelné, jak bravurně zvládala znakový jazyk. Taky nás překvapilo, jak překladatelka, kterou si s sebou přivedla, s přehledem plynule překládala znakování do našeho mateřského jazyka – češtiny.

Moc děkujeme!

Žáci 7. A

img-4747.jpgimg-4751.jpgimg-4752.jpgimg-4753.jpgimg-4758.jpgimg-4759.jpgimg-4762.jpgimg-4767.jpgimg-4769.jpgimg-4777.jpgimg-4779.jpg

Napsán: 13.11.2013 11:56 | Přečten: 1680x | Počet fotografií: 11