Terezín

hvezdaVe dnech 22. a 24.10.2013 se uskutečnila exkurze žáků 8. a 9. tříd do Terezína. První součástí prohlídky byla návštěva Malé pevnosti, která v době 2. světové války sloužila jako věznice pražského gestapa. Zde se žáci dozvěděli mnoho zajímavých informací o životě vězňů Malé pevnosti – jakým způsobem se sem mohli lidé dostat, jakým způsobem zde přežívali, jaké tresty je čekaly, když se provinili, atd. Nad některými skutečnostmi děti kroutily nevěřícně hlavou, jako by si ani nechtěly připustit, že něco takového bylo vůbec možné.

Druhou část návštěvy Památníku Terezín byla prohlídka ghetta - tedy města Terezína, které v době 2. světové války sloužilo jako sběrné místo pro židy z protektorátu, později i z dalších okupovaných zemí Evropy. Díky našim velmi šikovným průvodcům před námi vyvstal nesmírně smutný obraz života obyvatel ghetta umocněný prohlídkou prostor krematoria nebo bývalého chlapeckého domova. Tady na děti velmi zapůsobily kresby dětí, jež tu po mnohých z nich zůstaly.

Jsem ráda, že naši žáci mohli tuto exkurzi absolvovat. Je sice velmi dobré připomínat mladé generaci tuto smutnou dobu, ale není nad osobní zkušenost a „osahání si“ těchto míst všemi smysly.

PaedDr. Eva Voborníková

Terezín - očima Markéty Stojanové

Dne 22.10.2013 jsme se třídy 8.A a 8.B zúčastnily exkurze do Terezína, kde jsme všichni navštívili Malou pevnost, náměstí města a také muzeum.

Nejprve jsme měli prohlídku v Malé pevnosti, kterou vybudoval Josef II. proti pruským vojskům a pojmenoval ji na počest své matky Marie Terezie Terezín. Později sloužila jako vězení a v II. světové válce také jako vězení, ale hlavně jako „odchytný“ tábor, z kterého se pak lidé odváželi do Osvětimi. V Malé pevnosti jsme viděli kobky, cely, ale také třeba „falešnou“ holírnu, kterou nechali nacisté postavit před kontrolou Červeného kříže, ale pak se nikdy nepoužila. Je také nutné zmínit, že lidé, kteří tam byli, museli být v hrozném stavu, trpěli různými nemocemi a podvýživou ( v malých místnostech se tísnilo šedesát lidí, kteří měli jeden záchod a jedno umyvadlo ).

Po prohlídce Malé pevnosti jsme jeli do Terezína/města, kde jsme viděli „tajnou“ židovskou synagogu a také byt „přednějších“ židů. Terezín v II. světové válce totiž sloužil jako ghetto pro židy. Poté jsme navštívili Muzeum ghetta, které bylo v domě původně určeném pro vězněné 11-15-leté chlapce.

Přesto, že to, co jsme tam viděli, bylo otřesné a hrozné, myslím, že každý by to měl alespoň jednou za svůj život vidět, aby si uvědomil, jak strašné to bylo a co ti lidé museli každý den prožívat.

Stojanová Markéta

Více fotografií najdete ve fotogalerii.

dsc02724.jpgdsc02742.jpgdsc02793.JPGdsc02819.jpgimg-3791.jpgimg-3802.jpgimg-3805.jpgimg-3810.jpgimg-3824.jpgimg-3827.jpgimg-3846.JPGimg-3886.jpgimg-3905.jpg

Napsán: 04.11.2013 10:47 | Přečten: 1602x | Počet fotografií: 13