Vietnam

– výstava fotografií a povídání o Vietnamu

vietnamZačátkem října naši třeťáci, čtvrťáci a páťáci přijali pozvání paní Simony Kňourkové do Městské knihovny v Kostelci nad Orlicí, kde se zúčastnili interaktivní dílny k výstavě fotografií o Vietnamu.

Na úvod paní Simona vysvětlila dětem, co je to komunikační proces, jaké jsou způsoby komunikace a proč je důležitá. Poté dětem přečetla několik úryvků z knihy Aleny Ježkové – Dračí polévka. Tato autorka knížek pro děti zpracovala problematiku, která je stále aktuálnější. Vietnamský chlapec Long vyrůstá v Čechách, chodí do české školy, kde mu říkají Láďo. Necítí se být ani Čechem ani Vietnamcem. Kam vlastně patří? Tato otázka se prolíná celou knihou. Dětem se příběhy vietnamského chlapce líbily a motivovalo je to k další činnosti. Vyrobily i typický vietnamský klobouk. Po krátké přestávce se děti prohlédly fotografie Juraje Gažovčiaka z Vietnamu, který na nich zachytil typické symboly vietnamské společnosti. Tyto symboly byly námětem výtvarné skupinové práce dětí, která se jim velice zdařila.

Na závěr si děti zkusily „popovídat“ vietnamsky. I samotné rozloučení probíhalo v česko-vietnamském duchu. Bylo to pro děti velice poučné dopoledne. Paní Kňourkové patří velký dík.

M. Šlajová

-a-024.JPG