Aktuality | ZŠ Kostelec nad Orlicí | www.zskostelec.cz
Aktuality
Exkurze Lázně Bohdaneč a Kladruby nad Labem

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR

esf

Investice do rozvoje vzdělávání

Vzdělávání pro konkurenceschopnost  

Exkurze Lázně Bohdaneč a Kladruby nad Labem


Dne 3. listopadu 2009 se vypravili žáci 8. B a 9. B na exkurzi, aby splnili další úkoly projetu „Škola pro 21. století“.

Cesta vedla nejprve do podniku Transform v Lázních Bohdaneč. Tento podnik se zabývá tříděním a následnou recyklací použitých plastů. Žáci se ocitli přímo ve výrobním prostředí, seznámili se nejen s postupem zpracování plastů, ale shlédli i finální výrobky, dozvěděli se o jejich vlastnostech i možnosti využití. Děti se tak mohly přesvědčit, že třídění odpadů není pouze formální záležitost, ale že spousta výrobků může po správné recyklaci znovu sloužit.

Děti poslouchaly výklad s opravdovým zájmem, protože mnoho informací je překvapilo. Mnozí si psali poznámky a hlavně pořizovali fotografie. Nikdo však nebyl příliš nadšený z pracovního prostředí – většina provozu je vystavena nadměrnému hluku a také nepříjemnému zápachu. Zaměstnanci firmy jsou proto nuceni používat ochranné prostředky a pomůcky.

Druhá část exkurze byla věnována prohlídce Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Tento hřebčín je nejstarší v Evropě a byl zařazen spolu s plemenem kladrubského koně mezi národní bohatství ČR. Program jsme zahájili po krátkém úvodu o historii hřebčína a významu kladrubského plemena v budově kočárovny. Děti si se zájmem a mnohdy i s údivem prohlížely historické kočáry a saně a zaposlouchaly se do příběhů, které se k nim váží. Pak už následovala prohlídka stájí.

Kladrubští koně nás všechny okouzlili svou majestátností a důstojností. V kladrubských stájích jsou chováni bělouši. Téměř každého překvapilo, že svoji typickou barvu získávají až okolo sedmého roku, hříbátka se rodí tmavá. Kobyly s hříbaty byly ještě v době naší návštěvy na pastvě, jejich volné ustájení pracovníci hřebčína vyklízeli a stlali čistou slámou.

Po celou dobu exkurze děti bohužel provázelo velmi chladné a deštivé počasí. Nyní mají formou samostatné domácí práce vypracovat zadané úkoly. Ti s nejzdařilejší prací potom předstoupí před spolužáky z jiných tříd, aby se s nimi podělili o získané poznatky a dojmy.

I. Bártová, N. Šabartová

projektvk-odpady-hrebcin-89b-09-1.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-10.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-11.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-12.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-13.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-14.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-15.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-16.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-17.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-18.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-2.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-3.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-4.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-5.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-6.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-7.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-8.jpgprojektvk-odpady-hrebcin-89b-09-9.jpg

Napsán: 03.06.2011 16:31 | Přečten: 1201x | Počet fotografií: 18
© 2020 Základní škola Gutha-Jarkovského - Kostelec nad Orlicí, Všechna práva vyhrazena
Mapa Webu, Prohlášení o přístupnosti

Powered by iSystems.cz