Aktuality | ZŠ Kostelec nad Orlicí | www.zskostelec.cz
Aktuality
Stolní tenis

Mistrovství republiky škol ve stolním tenise Jaroměř

Díky udělení divoké karty naší škole jsme vyrazili v pondělí devátého prosince ráno netradičně vlakem do Jaroměře k soubojům o republikové tituly v tolik oblíbené sportovní činnosti na naší škole, kterou stolní tenis bezesporu je. S ohledem na význam akce jsme nenechali nic náhodě. Každodenní, několikafázové tréninky, které probíhaly prakticky každou přestávku, slibovaly, že k této akci nepřistupujeme dle Coubertinova hesla: „Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se“.

Samozřejmě věděli jsme, že zisk jakéhokoliv medailového umístění by se rovnal malé sportovní senzaci, kdy zejména chlapecká soutěž představovala střet s hráči, kteří tvoří základ juniorského reprezentačního výběru, což se v soutěži dospělých rovná pravidelným startům v nejvyšší extraligové soutěži, kdy zejména první dva nasazení Tomáš Martinko (Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava) a Radek Skála (Gymnázium Havlíčkův Brod) v této soutěži již nejen pravidelně nastupují, ale i bodují.

A jak si naše sedmero statečných (Eliška DVOŘÁKOVÁ, Stanislav FAJGL, Jakub HAVEL, Jakub LIPENSKÝ, Lenka OBERREITEROVÁ, Ondřej ŠEDA a vedoucí výpravy Tomáš MALÍK) v Jaroměři vedlo?

V rámci soutěže družstev byly holky nuceny absolvovat jednu pětičlennou skupinu, kde se střetly systémem každý s každým se všemi dalšími družstvy, které se tohoto šampionátu zúčastnily a to konkrétně: ZŠ Lhoty u Potštejna; Biskupské gymnázium Žďár nad Sázavou; Gymnázium-obchodní akademie a jazyková škola Hodonín; Vyšší odborná škola grafická a Střední průmyslová škola grafická Praha. „Již před samotným začátkem jsme věděli, že urvat výhru v alespoň jednom utkání bude nesmírně náročné. Reálná šance byla snad jen v okresním derby s holkami ze Lhot, nicméně ani tady se nepovedla odveta za okresní kolo. Holky skončili celkově páté, ale i tak jim patří nesmírný dík za jejich účast, kterou pomohly a fakticky umožnily v dívčí kategorii toto mistrovství odehrát.“ Zhodnotil výkon Tomáš Malík, který vzápětí dodává: „U kluků jsem přeci jenom doufal, že při troše štěstí bychom mohli do boje o bronz promluvit. Nicméně ani tady v tom případě to nebylo nic jednoduchého. Kuba Lipenský byl postaven před ne úplně jednoduchý úkol, a to neprohrát, uhrát s Ondrou Šedou debla a fandit klukům, aby někdo z nich urval bod a na našem skóre se ukázala vítězná čtyřka“. Tento cíl se podařilo splnit.

Hned v prvním utkání jsme museli vyhrát, abychom si pojistili postup z jedné ze dvou skupin, naši kluci porazili Gymnázium Mensa z Prahy 4:1 a i přes jasnou prohru s gymnáziem z Havlíčkova Brodu (0:4) byl zajištěn postup ze skupiny. „Ano byl to jeden z cílů, chtěl jsem, aby se kluci dostali trochu pod psychický tlak, s kterým tahle generace moc pracovat neumí, a to ať již ve sportu nebo ve škole. Byli týmem a pryč šly nějaké osobní ambice ve smyslu, já budu mít jedničku a ty trojku 😊 Zároveň jsem taky věděl, že semifinále se sportovním gymplem z Ostravy bude otázkou na 35 minut, a tak šlo hlavně připravit se na boj o bronz, který byl tak trochu mým tajným cílem“, shrnul Tomáš Malík první fázi turnaje družstev.

Tajný cíl se bohužel ro reálně podoby nedostal. Naši kluci prohráli v boji o bronz s dobrušským gymnáziem 4:2. „Je to škoda, klukům jsem věřil, i když jsem naše šance viděl tak v poměru 40:60, tak jsem věřil. Myslím, že o výsledku rozhodla čtyřhra, ve které bych řekl, že kluci z Dobrušky čtyři sety nevěděli, jak si poradit s atypickým potahem Ondry Šedy a zejména pro nás prohraný třetí set v koncovce definitivně obrátil vývoj nejen celé čtyřhry, ale i utkání na stranu Dobrušky. Klukům nemám co vytknout, osobně ten bramborový pocit znám, před 17 lety jsem takhle skončil spolu se svým týmem na stejné akci v moravském Hluku a dodnes mně to mrzí“, uzavřel hodnocení soutěží družstev vedoucí výpravy.

Druhý den se odehrály soutěže jednotlivců, kostelecké želízko Kuba Lipenský vyhrál jednu z osmi skupin a vyhnul se tak potencionálně silnějším soupeřům pro první kolo vyřazovací soutěže. Ve čtvrtfinále se s úsměvem postavil juniorskému reprezentantovi Adamu Štalzerovi ze sportovního gymnázia v Ostravě, se kterým jasně prohrál 0:3 na sety, světlým zábleskem budiž fakt, že vedl v prvním setu 4:2 😊 Progresivní systém turnaje jednotlivců, kterým se dohrávalo o konečné umístění, přisoudil do dalšího zápasu Michala Henžela, rovněž ze sportovního gymnázia v Ostravě, s kterým Kuba prohrál 0:3. V posledním zápase o sedmé a osmé místo se Kuba střetl s Ivanem Sivákem z gymnázia v Dobrušce, se kterým v soutěži družstev prohrál 1:3. Zápas v soutěži jednotlivců probíhal podle úplně jiného scénáře než v soutěži družstev a Kuba Lipenský vyhrál zaslouženě 3:0 na sety a získal tak v soutěži jednotlivců na tomto republikovém šampionátu celkově 7. místo.

Výsledky z tohoto šampionátu naleznete zde: Výsledky MČR ve stolním tenise Jaroměř 9-10. 12. 2019 a Článek na webu AŠSK: Jaroměř hostila republikové finále

I přesto, že jsme dodrželi tradici Cubertinovského hesla, je potřeba zdůraznit, že i my jsme získali hned několik prvenství v mimo stolně tenisových soutěžích a to zejména v následujících bodech stojí za to ocenit nespornou kvalitu našeho týmu:

  • Za dva dny jsme pochytali asi 752 pokemonů, kdy zejména Bulbasaur byl v kurzu.
  • Na sedm postelí, ve třech pokojích, jsme spotřebovali pouhopouhá tři povlečení.
  • V zájmu zachování jednoty týmu bylo nutné si vytáhnout Černého Petra a přestěhovat si, když ne celou postel, tak alespoň matraci z pokoje na pokoj.
  • Také se nám podařilo ztratit lístek na oběd a to bezprostředně po odchodu na oběd, ale i bez lístku jsme, oběd dostali.
  • Projít delší, ale za to lepší cestou z místa ubytování do Penny Marketu, protože Google Maps jsou prostě neomylné.
  • Poslat vedoucímu zájezdu SMS ve tvaru: „Pane učiteli? Máte nůžky J J ?

 

Nůžky jsem opravdu neměl, stále jako čím dál tím více skloňovaný vynález 21. století v podobě elektrokola, které se skloňovalo při každé cestě na jídlo, kdy naše výprava musela zdolat neuvěřitelných 750 metrů tam a 750 metrů zpět do haly, což pro některé podle všeho představovalo spálení minimálně 1000 kJ a možná i více.

 

Děkuji tímto všem členům výpravy za vynikající výkony nejen za zelenými stoly a vedení školy za umožnění účasti na této akci.

 

Tomáš Malík

20191209-093911-2.jpg20191209-100223.jpg20191209-105830.jpg20191209-152526.jpg20191209-160932.jpg20191210-090422-2.jpg20191210-100538.jpg20191210-122644.jpgp1060441.JPG

Napsán: 24.01.2020 08:26 | Přečten: 319x | Počet fotografií: 9
© 2021 Základní škola Gutha-Jarkovského - Kostelec nad Orlicí, Všechna práva vyhrazena
Mapa Webu, Prohlášení o přístupnosti

Powered by iSystems.cz