Co Vy na to, pane Guthe?

- tak se jmenovala literární soutěž, kterou vyhlásila předmětová komise češtinářek na Základní škole Gutha-Jarkovského, aby si žáci připomněli lednové 150. výročí narození PhDr. Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského. Protože osobnost J.S.Gutha - Jarkovského významně zasáhla i do oblasti etiky, byla soutěž tematicky zaměřena na problematiku společenského chování, pravidla a normy chování ve všech oblastech života. Žáci od 4. tříd se zamýšleli nad chováním lidí ve svém okolí. Někteří se pokusili o veršování, objevily se i pokusy o zpracování pravidel společenského chování ve formě příruček a populárně naučného časopisu s fotografiemi z našeho města.

Potěšitelná je i skutečnost, že se do soutěže zapojily i jiné základní školy našeho okresu, z nichž žákyně 8. třídy ze ZŠ Solnice obsadila 1. místo ve své kategorii.

H. Stará

Některé ze soutěžních příspěvků:

Nekalost

Když se tak někdy rozhlédnu kolem sebe, vidím plno nekalostí. Třeba nedávno dědovi vykradli kůlnu. Ukradli mu všechny náhradní pneumatiky, různé tyče a všechno možné. Zrovna tu noc, co mu to vykradli, jsem u něj spal. To, co se dědovi stalo, se mi vůbec nelíbí, jelikož děda to všechno potřeboval. Děda je vášnivý zahradník a když mu ukradli jeho zahradnické náčiní, tak teď nemůže na své zahrádce pracovat. Řekl bych, že ten člověk, co mu to ukradl, neměl cit pro staré lidi. No, prostě se mi to vůbec nelíbí. Děda je teď z toho smutný a vůbec, ten člověk byl hrozně zlý.

Ondřej Fiala,4.C

Etiketa

V dnešní době moderní
není nikdo galantní.
Každý chvátá,pospíchá,
etiketa mu nic neříká

Mládež kouří a je vulgární
a přijde jí naprosto normální
že nezdraví nikdy a nikoho.
Je to prý "IN", ale jak pro koho.

Marně by pan Jarkovský
v dnešní době hledal
člověka,který je etický
a klobouk před ním smekal.

Zbylo jen pár vzorňáků
co chovají se správně-
nemají srandu z prvňáků
a dámě nabídnou rámě.