Bobřík informatiky

Národní kolo soutěže Bobřík informatiky

Základní škola Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí umožnila žákům se zájmem o informatiku a programování účast v národním kole 10. ročníku soutěže Bobřík informatiky. Tato soutěž proběhla v celé republice on-line současně v jednotlivých kategoriích. Celkem se účastnilo více než 10 000 soutěžících z celé republiky. Kategorie KADET (žáci 8. – 9. ročníku) soutěžila ve středu 15. listopadu 2017. Mladší zájemci měli možnost soutěžit v kategorii BENJAMIN (6. - 7. ročník) a kategorii MINI (žáci prvního stupně) celý týden od 6. do 10. listopadu 2017.

Soutěžní klání začalo v pondělí v 8 hodin ráno ve všech učebnách informatiky naší školy v rámci výuky informatiky pro mladší žáky a trvalo celý týden. Ve středu následující týden pak pokračovalo pro starší žáky. Celkem se v kategorii Kadet vystřídalo u počítačů 30 soutěžících a v kategorii Benjamin 110 soutěžících. V kategorii MINI si letos zasoutěžil rekordní počet žáků z 5. tříd – celkem 85.

Soutěžní test obsahoval 15 náročných otázek z oboru informatiky, matematiky a trochu i fyziky. Výsledek se každý soutěžící dozvěděl okamžitě po ukončení testu. Druhý den se soutěžící seznámili s celkovým pořadím v rámci školy. Každý, kdo získal více než 150 bodů (z celkového počtu 240 bodů), ulovil bobříka informatiky. Zájem o soutěž byl obrovský v celé republice. Děti se do soutěže zapojily s nadšením a porovnaly si navzájem svoje znalosti i dovednosti. Někdy také zjistily, že informatika souvisí i s logikou nebo matematikou. V pondělí 20. 11. 2017 jsme se dozvěděli pořadí všech našich starších soutěžících v rámci České republiky. Nejlépe si vedl žák Hlaváček Michal z 9. B, který obsadil celkově v kategorii Kadet 576. místo v republice (získal 219 bodů z 240 možných). V listině vítězů, která je zveřejněna na oficiálních stránkách soutěže (seznam 5% nejlepších žáků z celé republiky), máme zastoupeny obě kategorie – žebříček nejlepších soutěžících i žebříček nejlepších řešitelů ze ZŠ. V kategorii ZŠ Michal Hlaváček z 9. B obsadil 183. místo v republice, Tomáš Sejkora z 9. A 432. místo v republice a Jiřina Hlávková z 9. B obsadila 639. místo v republice. Blahopřejeme a těšíme se již na 11. ročník soutěže.

Mgr. Hana Adamcová

koordinátor soutěže