Náš výlet do laboratoře

​Ve čtvrtek 1. ​prosince jsme ​my žáci chodící na SPP (seminář přírodovědných předmětů ) s p. uč. Karáskovou vyrazili vlakem do Hradce Králové​ ​na Čertovské experimenty v laboratořích tamní univerzity Přírodovědecké ​fakulty. Po příchodu jsme hned mířili do chemické laboratoře, kde jsme mohli vidět i si vyzkoušet různé pokusy. Třeba Faraonovy hady, čertův šampon ​nebo šedý dým. Nejlepší asi bylo, když doc. Čert napustil do vody s jarem zemní plyn, poté směs nabral do mokrých rukou, druhý čert směs zapálil a on s ohněm různě ,,čaroval". Na rozloučenou byl malý ohňostroj. Poté jsme se přesunuli do jiné místnosti, kde to na nás už nepůsobilo tak čertovsky, nýbrž klidně a  příjemně vánočně. Zde si pro nás studenti také něco pěkného přichystali. Mohli jsme pozorovat, jak prskají studentkou ručně vyrobené prskavky nebo jak Santa z jedné kapaliny namíchal různobarevné koktejly. ​Nebo vyluštit neviditelné obrázky ultrafialovým zářením. Naše poslední cesta vedla na katedru fyziky- do čertího tunelu, kde jsme si všechno mohli vyzkoušet na vlastní kůži - přelévat plyny, ohnivé tornádo, statickou elektřinu a další. A potom ke zmrzlé čertici, která měla v konvici kapalný dusík, který má teplotu -200°C  a každého z nás​​ ​jím polila. Pak nám ještě ukázala, že dusíkem zmražený balónek či slupku od mandarinky lze roztlouci kladívkem.

Pokusy byly nápadité a zajímavé a myslím, že všem se exkurze velmi líbila. ​Děkujeme paní učitelko!

Kateřina Sajdlová, SPP8

img-2219.JPGimg-2235.JPGimg-2245.JPGimg-2252.JPGimg-2253.JPGimg-2270.JPGimg-2274.JPGimg-2308.JPGimg-2349.JPG

Napsán: 21.12.2016 11:26 | Přečten: 569x | Počet fotografií: 9