Bobřík informatiky

Národní kolo soutěže Bobřík informatiky

Základní škola Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí umožnila žákům se zájmem o informatiku a programování účast v národním kole 9. ročníku soutěže Bobřík informatiky. Tato soutěž proběhla v celé republice on-line současně v jednotlivých kategoriích. Celkem se účastnilo 71 000 soutěžících z celé republiky. Kategorie KADET (žáci 8. – 9. ročníku) soutěžila ve středu 9. 11. 2016. Mladší zájemci měli možnost soutěžit v kategorii BENJAMIN (6. - 7. ročník) ve čtvrtek 10. 11. 2016. Nejmladší kategorie žáků MINI (žáci prvního stupně) soutěžila celý týden.

Soutěžní klání začalo ve středu v 8 hodin ráno v učebnách informatiky na Palackého náměstí i Na lávkách a pokračovalo až do 11.40h. Druhý den jsme soutěžili od 10h až do 12.35h. Celkem se v kategorii Kadet vystřídalo u počítačů 45 soutěžících a v kategorii Benjamin 20 soutěžících. V kategorii MINI si letos zasoutěžil rekordní počet žáků z 5. tříd – celkem 38.

Soutěžní test obsahoval 15 náročných otázek z oboru informatiky, matematiky a trochu i fyziky. Výsledek se každý soutěžící dozvěděl okamžitě po ukončení testu. Druhý den se soutěžící seznámili s celkovým pořadím v rámci školy. Každý, kdo získal více než 150 bodů (z celkového počtu 240 bodů), ulovil bobříka informatiky. Zájem o soutěž byl obrovský v celé republice. Děti se do soutěže zapojily s nadšením a porovnaly si navzájem svoje znalosti i dovednosti. Někdy také zjistily, že informatika souvisí i s logikou nebo matematikou. Ve  středu 16. 11. 2016 jsme se dozvěděli pořadí všech našich soutěžících v rámci České republiky. Nejlépe si vedli žáci Martinek Jan z 9. B, který obsadil v kategorii Kadet 174. místo v republice (získal 225 bodů z 240 možných) a Dubský Filip ze 7. A, který obsadil v kategorii Benjamin 646. místo v republice (získala 190 bodů z 240 možných). Oba žáci jsou uvedeni v listině vítězů (seznam 5% nejlepších žáků z celé republiky). Blahopřejeme a těšíme se již na 10. ročník soutěže.

Mgr. Hana Adamcová

koordinátor soutěže