Petra zaujala porotu

Petra zaujala porotu aneb Úspěch v Praze

Ve středu 3.6.2015 jsme se s Petrou Karabáčkovou, žákyní 9. A ZŠ Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí, vydaly do Prahy. Ne za památkami ani za nákupy, ale recitovat. Petra se spolu se svými spolužáky z 9. tříd na jaře 2015 zúčastnila krajského kola 49. ročníku festivalu ARS POETICA – PUŠKINŮV PAMÁTNÍK. Tam skončila na krásném 2. místě, a proto ji na počátku června 2015 čekala zmíněná cesta do Prahy na celostátní přehlídku této soutěže.

Vstávaly jsme opravdu velmi brzy a již v 5:20 hodin jsme vyrážely směr Praha. Cestovali jsme spolu s dalšími soutěžícími Královéhradeckého a Pardubického kraje autobusem speciálně vypraveným pro tuto příležitost Česko – ruskou společností. V Praze se nám dostalo velmi vřelého uvítání v prostorách Ruského střediska vědy a techniky. Sešlo se tu na 250 účinkujících z celé České republiky. Soutěžilo se ve třech kategoriích – zpěv, kolektivní dramatická vystoupení a sólová recitace. Vše samozřejmě v ruském jazyce. Petra vystupovala jako třetí v kategorii sólová recitace s básní Borise Pasternaka – „A chceš–li, daruji Ti hvězdu“. Přála bych Vám všem Péťu nejen slyšet, ale i vidět. Z očí jí zářily hvězdičky, celá „svítila“. Její pražské vystoupení bylo dle mého soudu nejlepším, co Petra s touto básní kdy předvedla. Ale na závěrečný verdikt poroty jsme si musely ještě několik hodin počkat. Se zájmem jsme sledovaly mnoho dalších vystoupení všech tří kategorií a věřte, že se bylo na co dívat. Bylo zajímavé porovnávat výkony soutěžících různého věku – od 2. stupně ZŠ přes SŠ až po studentky VŠ. Sálem téměř 4 hodiny zněla krásná ruština. A jak to dopadlo? Petra porotu svým výkonem zaujala tak, že byla mezi těmi, kteří obdrželi ve své kategorii ocenění za mimořádný výkon. Slovy laika – Petra se ocitla mezi 4 nejlepšími recitátory v ČR!

Nezbývá mi nic jiného, než Petře velmi poděkovat za její mimořádný úspěch. A závěrem jí chci popřát vše nejlepší do dalších let, šťastné zahájení středoškolských studií a splnění jejího životního snu.

PaedDr. Eva Voborníková

img-6932.JPG