Aktuality | ZŠ Kostelec nad Orlicí | www.zskostelec.cz
Aktuality
Puškinův památník

Recitace trochu jinak aneb rusky to jde také

Ruština na ZŠ Gutha – Jarkovského v Kostelci nad Orlicí byla znovuzavedena ve školním roce 2013/2014 pro tehdejší žáky 7. a 8. ročníků. Pro děti to bylo něco zcela nového. S ruským jazykem se někteří potkali skutečně poprvé. A nastala práce. Což o to, naučit se slovíčka, gramatiku – to přece zvládne každý. Jenomže k tomu všemu přibyla azbuka. Naučit se ji nejen číst, ale i psát. Hodně práce navíc!

Když už zvládli základy a pochopili, že pokud chtějí tomuto jazyku porozumět, musí pro to něco dělat nejen ve škole, ale hlavně doma, přijde paní učitelka zase s něčím novým.

V úvodu letošního školního roku jsem žákům 9. ročníku nabídla možnost zúčastnit se recitační soutěže Puškinův památník. Mnozí z rodičů ( i prarodičů) si jistě vzpomenou, že snad i oni kdysi.... Ale zpět. Světe, div se, několik žáků projevilo zájem. Skvělé! Začalo shánění textů. Zde se sluší poděkovat paní Anně Alexandrovně Jevsině z Hradce Králové za velkou pomoc při jejich zajišťování. Čtyři dívky – Šárka Bendová, Linda Jelínková, Petra Karabáčková, Barbora Vymětalová a dva chlapci – Antonín Duben a Jindřich Horák se po Vánocích dali do nácviku. Myslím, že zpočátku ani nevěřili, že se ruské verše naučí. Při každé další zkoušce však byli stále lepší a lepší. Strach pomalu mizel.

Nadešel 22. duben 2015 a na žáky čekal 4. ročník krajské přehlídky festivalu Ars Poetica – Puškinův památník 2014 – 2015 v Hradci Králové. Všichni jsme jeli s velkým napětím a očekáváním. Kdo přijede, s jakými texty, s jakou výslovností? Všichni účinkující byli připraveni velmi dobře. A naši se rozhodně neztratili. A co víc? Petra Karabáčková s básní Borise Pasternaka „Chceš-li, věnuji Ti hvězdu.“ skončila na nádherném 2. místě a postupuje do celostátního kola, které se bude konat 3.6.2015 v Praze.

Všem moc a moc děkuji za to, že do soutěže šli, zkusili si něco nového , zjistili, že pokud chtějí, tak toho dosáhnou. Ještě jednou díky! Jsem na vás pyšná a Petro, v Praze zlom vaz!

 

Eva Voborníková

img-4899.JPGimg-4900.JPGimg-4901.JPGimg-4902.JPGimg-4903.JPGimg-4904.JPGimg-4905.JPGimg-4906.JPG

Napsán: 24.04.2015 08:51 | Přečten: 1483x | Počet fotografií: 8
© 2021 Základní škola Gutha-Jarkovského - Kostelec nad Orlicí, Všechna práva vyhrazena
Mapa Webu, Prohlášení o přístupnosti

Powered by iSystems.cz