Aktuality | ZŠ Kostelec nad Orlicí | www.zskostelec.cz
Aktuality
Klára 3847 aneb Příliš mnoho hvězd

DIVADLO

„Klára 3847 aneb Příliš mnoho hvězd“ – o tomto divadelním představení jste možná něco slyšeli, možná jste o něm četli, možná jste ho viděli.

Žáci osmých a devátých ročníků měli možnost zhlédnout tuto inscenaci ve středu 25. února 2015.

 

Ne všichni věděli, jaké představení je vlastně čeká, ale hned po úvodním slově nastal v celém sále naprostý klid. V podání Litvínovského divadla se děti seznámily se skutečným příběhem ženy, která přežila věznění v koncentračním táboře Osvětim a pochod smrti. Jmenovala se Klára Brodyová a zní až neuvěřitelně, že hlavní postavu hrála její opravdová vnučka, herečka Lenka Lavičková.

Všechny ty úžasně předvedené nepopsatelné hrůzy, ke kterým v koncentráku docházelo, nelidské životní podmínky, nepředstavitelně kruté tresty, nepochopitelná zvěrstva, neuchopitelné osudy milionů lidí, kteří koncentrák nepřežili, příběh rodiny, která byla (včetně malých dětí) až na Kláru celá vyvražděna, a hlavně vědomí, že „ono se to kdysi opravdu stalo“, to vše vytvářelo atmosféru soucitu, ale i absolutního, až nevěřícího údivu a vyvolalo soustředěné zaujetí mladých diváků.

Scéna, kostýmy, historická fakta, ale hlavně skvělé výkony litvínovských herců zanechaly v každém nesmazatelnou stopu. Byla to prostě silná a úžasná divadelní inscenace.

Celé představení určitě ovlivnilo děti nejen pedagogicky, ale hlavně lidsky. Na otázku, co na ně nejvíc zapůsobilo, pak ve škole většinou žáci odpovídali, že ten nepřestávající smrad z krematoria, a to, jak museli vězni nazí vylézt na skokanské prkno a vrhnout se do plaveckého bazénu, ve kterém na dně hořel obrovský oheň…

Jak malicherně vedle toho vypadá většina našich dnešních starostí.

Bylo to prostě nezapomenutelné divadelní představení a všem hercům patří obdiv a dík.

O tom, jak pozorně a citlivě děti vše sledovaly, svědčí i fakt, že nikdo ani malinko „nezazlobil“…

                                                                                                                                                               A.S.Napsán: 04.03.2015 11:42 | Přečten: 1358x
© 2021 Základní škola Gutha-Jarkovského - Kostelec nad Orlicí, Všechna práva vyhrazena
Mapa Webu, Prohlášení o přístupnosti

Powered by iSystems.cz